středa 30. srpna 2017

Jak je to s tím slaným mořem?

Prázdniny se rychle blíží ke svému konci a většina z vás se vrátila od nějakého moře, je více než pravděpodobné, že dříve či později přijde každému, kdo se v mořské vodě cachtá na mysl otázka, proč je vlastně ta voda slaná? Tak tedy, proč je vlastně mořská voda slaná? Mořská voda je slaná proto, že jsou v ní rozpuštěny různé soli. To je jasné – ale odkud se tyto soli berou?
Každý kilogram mořské vody obsahuje průměrně 3,5 gramu solí. Většinu z nich (asi 85 %) tvoří chlorid sodný, tedy dobře známá kuchyňská sůl. Soli v mořích pocházejí z několika zdrojů. Prvním je zvětrávání hornin na pevninách. Když horniny zvětrávají, vyplavují se z nich soli a další látky, které pak řeky odnášejí do moří. Podobně zvětrávají také horniny na mořském dně.
Dalším zdrojem jsou výbuchy podmořských sopek. Sopky uvolňují do vody lávu, mořská voda s ní reaguje a rozpouští z ní některé látky.
Voda také proniká do prasklin, které se nacházejí hluboko na dně oceánů v oblastech takzvaných středooceánských hřbetů. Zde jsou horniny horké a často tu vytéká na dno láva. V prasklinách se voda ohřívá, díky tomu mnohem lépe rozpouští soli z okolních hornin a tyto soli se potom dostávají do moří.(zdroj: https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/806)

V různých částech světa se můžete setkat s různě slanou vodou, jak ukazuje následující mapa:
Wikimedia Commons, autor Plumbago, data z World Ocean Atlas )

Žádné komentáře:

Okomentovat